HODOWLA KARMOWA MĄCZNIKÓW MŁYNARKÓW

Poza pokarmem roślinnym zaleca się podawać myszkom też zwierzęce źródła białka. Poza nabiałem i mięsem większych zwierząt mogą to być owady, które są pokarmem typowym dla gryzoni żyjących w naturze. Mogą to być świercze, które najlepiej zakupić w sklepie za każdym razem gdy ma się ochotę urozmaicić nimi dietę myszki. Hodowla świerszczy jest dość trudna, zajmuje sporo miejsca, czasami czuć nieprzyjemny zapach, owady wymagają dużej ilości pokarmu do tego świerszcze hałasują. Najprostrzą, a za to wydajną jest hodowla mącznika młynarka - najbardziej pospolitego pokarmu zwierzęcego w środowiskach terrarystycznych.

ŻYWIENIE

Mącznik stanowi źródło białka, ale głównie i tłuszczów oraz węglowodanów. Nie każdej myszy może pasować taki pokarm. Jedna może się w ogólnie nie zainteresować a inna pochłonąć owada w mgnieniu oka. Jeśli ma się możliwość, np. skorzystać w uprzejmości znajomego, który hoduje mączniki, najlepiej najpierw sprawdzić czy dana myszka lubi taki pokarm. Najlepiej podawać owady co 7 do 10 dni, gdyż owady te są dość tuczące. W przypadku podawania częściej najzdrowiej podawać wyłacznie larwy dopiero co po linieniu, gdyż ich twarda wylinka może zalegać w jelitach. Larwy można podawać żywe ale też można martwe, w tym wypadku najlepiej przecielić larwę i podać część bez głowy i odnóży. Poza larwami mozna podawać młode larwy oraz młode dorosłe owady. Przy podawaniu żywego pokarmu najlepiej podawać go bezpośrednio gryzoniowi, poczkać chwilę i popatrzeć czy larwa została zabita, czy nie uciekła i nie zakopała się w ściółce.

OPIS GATUNKU

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) jest to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae), obejmującej około 17 000 gatunków. Należy do szkodników, spotykanych najczęściej w piekarniach i młynach, a także w gołębnikach i gniazdach ptaków. Mączniak jest czarnym lub ciemnobrązowym błyszczącym owadem. Jego ługość życia to około 3 miesiące. Posiada oligopodialną larwę, zaś poczwarka mącznika jest typu wolnego.

ZAKUP

Mączniki można kupić w sklepach zoologicznych i wętkarskich, gdzie kosztują przeważnie 10 zł za około 300 larw. Taniej można kupić jednak larwy np. na allegro, gdzie jest więszka możliwość wyboru ilości owadów, np. po 25 ml, 60 ml, 100 ml, 125 ml, 150 ml, 250 ml, itp. w cenach od 5 do 15 zł. Larwy można też uzyskać kontaktując się z hodowcami na forach terrarystycznych.

Opakowanie około 300 larw młynarka, do kupienia za około 10 zł

WARUNKI HODOWLI

Pojemnik do hodowli mączników powinien mieć minimum 2 litry, optymalnie od 5 do 20 l. Najlepiej aby był poziomy, jednak ostatecznie można użyć dużego słoja. Pojemnik powinien mieć szklane lub plastikowe ściany, jednak plastik nie może być zbyt cienki, bo owady się przez niego przegryzą.

Mączniki nie potrafą latać ani wspinać się na ściany (choć chodznie w pionie po papierze idzie dorosłym owadom bardzo dobrze) więc insektarium nie musi być przykryte. Odległość od powierzchni podłoża do brzechu pojemnika powinien wynosić minimum 6 cm - tyle powinno zapobiec ewentualnej uciecze.

Mącznikom nie potrzebują też specjalnego oświetlenia, mogą żyć nawet w ciemnościach. Wystarczy im temperatura pokojowa, czyli w granicach 18 do 25 stopni. Minimalna temperatura to 12 stopni. Owady najszybiej rozmnażają się w wyższych temperaturach od 25 do 30 stopni. Insekratium nie należy zwilżać, gdyż może to wywołać jedynie pleśnienie podłoża, a zabieg ten nie jest w ogóle potrzebny larwom. Płyny pobierają jedząc żwierzy pokarm.

Podłoże stanowi jednocześnie pokarm. Pojemnik należy wypełnić mieszanką na wysokość od 8 do 15 cm. Powinny być to przede wszystkim otręby pszenne, płatki owsiane i mąka, do tego ewentualnie można dodać chleb. Trzeba go jednak usunąc zanim spleśnieje.

Warto podać raz na 2, 3 tygodnie do miesiąca kawałek mięsa lub płatki dla rybek. Dzięki temu można częściowo zapobiec kalibazmowi wśród larw. Takie zjawisko następuje jeśli owadom brak pewnych składników. Martw larwy należy usuwać gdyż wdaje się w nie pleśń.


.

Otręby pszenne

Płatki owsiane

Mieszanka otrębów pszennych, płtków owsianych i mąki

Raz na tydzień najlepiej podawać pokam soczysty. Nie jest to konieczne, jednak podnosi wartość pokarmową owadów choć przyśpiesza przeobrażanie się larw. Właściwym pokarmem są warzywa i owoce, głównie marchewki, jabłka, gruszki, a także liście mleczu, koniczyny czy babki. Należy pilnować usuwania soczystego pokarmu aby uniknąć pleśni.

Larwy żywiące się świeżym pokarmem

Podłoże zaleca się wymieniać najdalej co 2 do 3 miesięcy, choć można i raz na miesiąc. Zależnie jaki jest stosunek pokarmu, który pozostał, do odchodów. Mają ona postać szarego pyłu. Podłoże koniecznie należy podmienić jeśli odchodów jest znacznie więcej niż pokamu.

LARWY

Mączniki kupuje się w formie larw. Jest to forma jaką przyjmuje owad po wykluciu się z jajka. Larwy te są to larwy wtórne, czyli niepodobne do osobnika dorosłego, typu oligopodialnego, czyli posiada trzy pary odnóży tłowiowych. Lerwy są nastawione przede wszystkim na przyjmowanie pokarmu, co zapewnia im wzrost. Po wykluciu z jaja larwa ma wielkość 2 mm, w miarę wzrostu linieje od 9 do 12, a nawet 16 razy w trakcie 7 do 14 tygodni, aż osiągnie wielkość około 30 mm. Zaraz po zrzuceniu wylinki larwy są miekkie i białe, z czasem ciemnieją i ich naskórek twardnieje.


.

Larwa z profilu i od góry Larwa bezpośrednio po linieniu,
powyżej wylinka

POCZWARKI

Gdy larwy osiągną odpowiedni wzrost stają się poczwarkami. Jest to sradium bezpośrednio poprzedzające formę dorosłą. W ciele poczwarki następuje przepudowa wszystkich układów, poza nerwowym. Poczwarki są niemal nieruchome, mogą wykonywać tylko nieznaczne ruchy odwłoka. W początkach hodowli zaleca się oddzielenie poczwarek od larw, gdyż mogą być one nadgryzane.

Poczwarki

Typ poczwarki występujący w mącznika, to poczwarka wolna (pupa libera). Oznacza to, że przysadki ciała, np. nogi, są przytwierdzone do ciała jedynie u podstawy. Poczwarka zaraz po przeobrażeniu się z larwy jest miękka, w miarę upływu czasu twardnieje.

Poczwarki w różnym wieku, pierwsza dopiero co powstała z larwy

Poczwarka po upływie 6 do 10, nawet 16 dni staje się owadem dorosłym. Można zauważyć, że poczwarka jest gotowa do tego gdy jest już bardzo ciemna i wykonuje częste ruchy. Ponad to można zauważyć ciemniejsze odnóża oraz schowane pod nimi skrzydła drugiej pary.

Najciemniejsza poczwarka niedługo stanie się owadem dorosłym

Gdy poczwarka jest gotowa aby astać się owadem dorosłym następują ostatnie - widoczne już przekształcenia. Zajmują one około pół godziny. Uwalnia ona też w tym czasie czułki, odnóża i resztę ciała z powłoki.

IMAGO - OWAD DOROSŁY

Ciało owadama od 14 do 16, czasem 20 mm długości i składa się z podstawowych trzech części. Pierwszą z nich jest głowa, posiada ona aparat gryzący przystosowany do pobierania stałego pokarmu. Pozostałe cześci to tłów oraz odwłok zakryty dwiema parami skrzydeł. Pierwsza para, zwana pokrywami, jest silnie stwardniała oraz zrośnięta, co uniemożliwia owadowi lot. Druga para jest błoniasta. Ciało pokryte jest jednowarstowym naskórkiem oraz oskórkiem. Z panewek wyrastają trzy pary odnóży. Każda noga typu bierznego składa sie z biedra, krętarza, uda, goleni i stopy. 

Dorosły młody owad

Dorosły owad po przepoczwarzeniu jest początkowo jasny, dopiero po kilku dniach jego pokrywy ciemnieją. Początkowo można zaobserwować sprzydła drugiej pary widoczne spod pokryw.

Widoczna druga para skrzydeł

Owad ciemnieje z czasem

ROZMNAŻANIE

Mączniki są zwierzętami rodzielnopłciowymi. Płeć można rozróźnić za pomocą mikroskopu lub przyklądając się odnóżom owadów. Golenie zamców są nieco fłuższe i bardziej łukowato zgięte. Samica wydaje na świat około 150 jaj o długości 1, 5 mm. Po upływie pięciu dni do tygodnia wykluwają się z nich 2 mm larwy.

Kopulujące owady

 
Inne strony o hodowli mączniaka:
arachnea.pl
jaszczurki.pl
egzotica.pl

  Drukuj Strone