KOLBA WŁASNEJ ROBOTY

Pojawia się coraz więcej wątpliwości co do wpływu kolb które można kupić w sklepach na zdrowie zwierząt. Podejrzewa się, że patyczki do których są przymocowane mogą być z drzew o szkodliwym wpływie, podobnie niewiadomego pochodzenia jest zaprawa łącząca ziarenka. Kolby mają coraz wymyślniejsze smaki, często posiadają niezdrowe produkty piekarnicze. Proponuję kolby własnej roboty, których skałd jest znany, bezpieczny i zdrowy.

Składniki ciasta na 4 kolby:
- szklanka mąki (20 dag)
- 1/4 szklanki wody
- białko jajka
- łyżka miodu

W wersji bez dodatków:
- szklanka mąki (20 dag)
- 1/3 szklanki wody

        

.

20 dag mąki

1/4 szklanki wody

        

.

białko jajka

łyżka miodu

Reszta składników:
- np. ziarenka zakupione w sklepie za zdrową żywnością, kamra dla myszek, pokarm dla kanarków, suszone warzywa i owoce, zioła lub chleb świętojański
- białko jajka do mocowania ziarenek

Karma dla myszek "Ziołowa natura" firmy Herbal Pets

Materiały dodatkowe:
- patyczki z gałązek drzew nie posiadających szkodliwych związków
- sznureczki lub druciki do zawieszenia kolb
- bacha do ciasta, szklane naczynie żaroodporne lub inne nadajace się do piekarnika
- papier do pieczenia lub folia aluminiowa

Gałązki jabłoni przycięte na odpowiednią tługość i wyparzone

Sposób przygotowania:
Mąkę, białko jajka oraz miód należy zagniatać dodając ciepłej wody, stopniowo, aby ciasto nie było zbyt rzadkie. Można przygotować też ciasto jedynie z użyciem mąki i wody, jednak wtedy wody powinno być nieco więcej. Kiedy powstanie twarde ciasto podzielić je na odpowiednią ilość części, w tym przypadku na cztery. Każdą część rozwałkować na podłużny placek lub po prostu oblepić patyczki. Te ostatnie należy przed użyciem wyparzyć aby zabić szkodliwe organizmy. Trzeba zostawić jeden koniec gałązki nie oblepiony aby móc na nim przymocować sznurek lub drucik do zawieszenia.

Mąka, miód i białko jajka

Gotowe, dość twarde ciasto

Ciasto podzielone na cztery części, każda na jedną kolbę

Jedna czwarta ciasta, obklejony nią kawałek gałązki i ciasto po rozwałkowaniu

W ciasto kolby można wgniatać ziarenka lub też posmarować je białkiem jajka aby elementy się dobrze przyklejały do powierzchni ciasta. W przypadku kolb zamieszczonych na zdjęciach do składu użyty został pokarm dla myszek firmy Herbal Pets "Ziołowa natura". Kiedy kolby są dokładnie pokryte ziarenkami lub innymi wybranymi składnikami, należy je ułożyć na blasze lub odpowiedniej szklanej formie wyłożonej folią lub papierem piekarniczym. Nie jest to konieczne, jednak papier uniemożliwi przyklejenie się kolb do powierzchni blachy, co mogło by być kłopotliwe. Blachę należy włożyć do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na 15 do 20 minut. W przypadku piekarnika gazowego powinno to być od 20 minut do pół godziny. Jeśli kolby nie są dostatecznie wysuszone i twarde po upływie wyznaczonego czasu można potrzymać je jeszcze kilka minut. Po upieczeniu wyrób zostawić na około dwie godziny do ostygnięcia i ostatecznego wyschnięcia.

Białko jajka do posmarowania kolby

Optaczanie kolby w ziarnach i ziołach

Kolby na foli w naczyniu żaroodpornym

Gotowy wyrób - SMACZNEGO!

Inne przepisy na kolby:
Forum gryzonie - Zrób to sam
DeguSerwis - Zrób to sam
E-Chomik.pl - Chomicza kuchnia
Myszki.kom.pl - przepis na kolbę dla myszki
Myszfy - Kolba - zrób to sam

  Drukuj Strone