KARMA WŁASNEJ ROBOTY

Myszy można podawać też karmę "własnej roboty" sporządzoną ze skladników kupionych w sklepie ze zdrową żywnością. Przemawia za tym klika rzeczy. Po pierwsze w karmach często składniki nie są najlepszej jakości, natomiast ziarna kupione w wyżej wymienionym sklepie najprawdobodobniej będą dobrej jakości, choćby dlatego że są przeznaczone dla ludzi. Kolejnym argumentem jest to, że dokłądnie wiemy co jest w sporządzonej przez nas mieszance, skład kupnych wydaje się odbiegać od prawdziwej zawartości. W kupnych mieszankach znajduje się wiele "uzależniaczy", które mogą powodować choroby u naszych pupili. Myszki oczywiście najczęściej chętnie je jedzą, na tej samej zasadzie co my chipsy, ale czy chipsy są zdrowe?

 Jak już wspomniałam składniki mieszanki można zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. Dużo osób powie, że cena jednak jest dużym minusem, jednak sama się przekonałam, że są drogie sklepy tego typu ale są i tanie. Do tego karmy srobionej przez nas jest znaczeni więcej jak tej kupnej. Jako dowód przedstawię trochę obliczeń.

 Za składniki zapłaciłam w sumie 10 zł 32 gr za ok. 3l, tyle samo pokarmu Megan (dla papug) kosztuje 11 zł 50 gr. Natomiast VitaPol - pudełko 500 g kosztuje w mojej okolicy 2 zł 90 gr, za 3l tej karmy to ok. 17 zł. Nawet z dodaniem płatków kukurydzianych za które nie zapłaciłam, moja mieszanka wychodzi taniej. Domyślam się, że śróta kukurydziana, zamiast której dostałam płatki jest tańsza. Terza jeszcze wziąść pod uwagę, że tak na prawdę zużywa się te ziarna których jest 30%, 20% w karmie, takich jak siemię czy słonecznik zużywa się bardzo mało i zostają na następne porcje. Tu chciałam zaznaczyć, że trzeba znaleźć szczelny pojemnik na prorządzoną karmę, gdyż jako że jest jej dużo wolno się zużywa i mogą dostać się do niej pasożyty.

 Mieszanka tu przedstawiona przedstawia najczęściej spotykany przeze mnie przepis. Znajdują się w niej owies, pszenica, otręby przenne, jęczmień, nasiona słonecznika, siemię lniane, śruta kukurydziana. Oczywiście można też wnieść trochę swojej inwencji. Sama dopiero próbuję odnaleźć odpowedni przepis. Oczywiście jest to mieszanka "podstawowa", oprócz niej należy podawać różne dodatki. Ceny podane poniżej, to ceny w jakich udało mi się dostać składniki w danej ilości, nie gwarantuję, że takie ceny są wszędzie. 

OWIES (20% mieszanki)
500 g - 1,80 zł

   

PSZENICA (30% mieszanki)
500 g - 1,50 zł

   

OTRĘBY PSZENNE (20% mieszanki)
300 g - 1,70 zł

   

JĘCZMIEŃ (20% mieszanki)
(Tutaj, równie dobrze nadające się płatki jęczmienne.)
300 g - 2,00 zł

   

SŁONECZNIK (5% mieszanki)
(Ten słonecznik jest akurat łuskany, ale nie łuskany jest tak samo dobry, do tego tańszy. kosztuje nawet 50 gr i można go zakupić w zwykłym sklepie, gryż te rośliny nie są nigdy "pryskane".)
100 g - 1,42 zł

   

SIEMIĘ LNIANE (3% mieszanki)
250 g - 1,90 zł

   

 

ŚRUTA KUKURYDZIANA (2% mieszanki)
(Tutaj płatki kukurydziane gniecione, nadają się równie dobrze, nie nadają się natomiast płatki "śniadaniowe", gdyż są one już przetworzone.)
400 g - 4,50 zł

   

Efekt końcowy: Vitapol, kontra "moja" mieszanka!

   

VitaPol

Moja mieszanka

SMACZNEGO!

  Drukuj Strone