NASIONA

Podstawowym pożywieniem myszek na wolności jak i w niewoli jest pokarm roślinny. Są to głównie ziarna zbóż jak owies, pszenica, proso i jęczmień oraz dynia. Od czasu do czasu można podać też słonecznika i kukurydzę, jednak, podobnie jak w przypadku orzechów, nie należy robić tego zbyt często ze względu na dużą zawartość tłuszczu.

Nie jest trudno zdobyć specjalne mieszanki ziaren, można je kupić w sklepach zoologicznych. Pokarmy sprzedawane w marketach przeważnie są gorszej jakości, lepsze można kupić nawet w zoologicznym często znajdującym się w tym samym budynku. Jest wiele rodzajów karm, jednak trudno znaleźć pokarm "idealny". Wiele firm sprzedaje mało urozmaicony pokarm, inne aż za bardzo. W jednym można znaleźć trzy czy cztery rodzaje ziaren, w innych dużo barwionych elementów które mogą mieć szkodliwy, a nawet rakotwórczy wpływ. Jeszcze inne powodują otyłość myszek z powodu nadmiaru np. słonecznika lub orzechów, które powinny stanowić jedynie dodatek. Właściwa dieta jest niezykle ważna dla właściwego funkcjonowania zwierzęcia. U myszy może wystąpić zapalenie skóry spowodowane niewłaściwą dietą składającą się z nadmiernej ilości nasion słonecznika i orzechów. Objawami są zmiany skórne połączone ze swądem oraz później krwawiącymi owrzodzeniami.

Kupiony pokarm nie musi być przeznaczony specjalnie dla myszy, jeśli inna karma sprawdza się lepiej. Jedynie pokarm dla królików i świnek morskich ma tak odległy od mysiego zapotrzebowania skład, że lepiej się na niego nie zdecydować. Do karmy można dodawać niewielką ilość ziaren przeznaczonych dla papużek falistych.

Najważniejsze jest aby jedzenie nie było przeterminowane oraz firmy gwaratującej dobrą jakość. Do najtańszych i najmniej polecanych karm należą "Koliber", "Animals" i "Vitapol". Lepszy i tańszy jest np. "Megan", jednak nie ma pokarmu tej firmy dla myszy, lepiej wybrać produkt przeznaczony dla szczurów, niż ogólnie dla gryzoni. Są też lepsze karmy, lecz często znacznie droższe. Od jakiegoś czasu dostępny jest pokarm firmy Herbal Pets "Mieszanka Nasion Gryzonie", zawiera ona nasiona prosa czerwonego, ogórecznika, ostropestu, kozieradki, babki, płesznika oraz rzepy. Dobrą karmą jest też "Vitakraft" nie zawierający berwionych dodatków.

Oprócz mieszanek można też zakupić specjalną kolbę. Są one dostępne w wielu smakach, np. serowe, orzechowe, nawet popcornowe. Nie każdy z tych produktów jest zdrowy. Kolby powinny być traktowane jako dodatek i nie podawane stale. Lepiej jest wykonać kolbę samodzielnie, gdyż kupne mogą zawierać niezdrowe substancje utwardzające.

OWOCE I WARZYWA

Ważnym składnikiem mysiej diety są owoce i warzywa. Uzupełniają one potrzeby zwierząt na błonnik, witaminy, a także ugaszają pragnienie.

Spośród owoców mogą to być jabłka, gruszki, truskawki i jagody, w mniejszych ilościach banany, melony oraz winogrona. Dopuszczalne są minimalne ilości kiwi oraz pomarańczy gdyż zawarty w nich kwas może zaszkodzić zwierzątkom.

Warzywa które można zaproponować myszkom to m. in. marchew (bez zielonych części), pietruszka, tłuczone ziemniaki, kalafior, endywia, seler, brukselka, rzodkiewki, ogórki, cukinia i zielony groszek. W małych ilościach czerwone buraki, nieco brokułów, bulwy kopru włoskiego, dyni, odrobinę papryki, pomidorów, kalarepy i kukurydzy, ostatecznie sałata. Należy unikać kapusty ze względu na to, że powoduje ona wzdęcia.

Oczywiście owoce i warzywa nie mogą być pryskane i muszą być z pewnego źródła. Każdy nowy gatunek należy wprowadzać stopniowo, od małych ilości. Należy usuwać pestki, zwłaszcza z owoców takich jak wiśnie i śliwki, gdyż zawierają niebezpieczny kwas pruski. Owoce cytrusowe powodują duże zakwaszenie żołądka, do tego nie wiele z nich wzrasta w naturalnych warunkach tak więc jeśli chce się je podawać to bardzo żadko.

Świerzy pokarm najlepiej podawać wieczorem, kiedy to mysz rozpoczyna żer. Owoce i warzywa muszą być umyte i dobrze osuszone. Niezjedzone resztki trzeba usuwać z klatki, gdyż gdy się zepsują przyciągają np. muchy, a także mogą zagrażać zdrowiu zwierząt. Jeśli mysz nie je owoców ani warzyw nie należy jej zmuszać, prawdopodobnie po prostu ich nie lubi. Dietę można uzupełnić wtedy witaminami.

ZIELONY POKARM ROŚLINNY

Myszkom można podawać też zieleninę. Taki pokarm należy wprowadzać stopniowo, gdyż w dużych ilościach na raz może wywołać biegunkę. Do odpowiedniego pokarmu zalicza się trawa, która wspomaga trawienie. Może ona być świeża lub w formie siana. Ono skolei może być ususzone samodzielnie lub kupione w sklepie. W pierwszym przypadku siano do ususzenia można zdobyć hodując je samemu np. w donicy lub zbierając w miejscu naj najmniej zanieczyszczonym. Kupne siano często może być pylące lub stare czy zgniłe, najlepiej poszukać w sklepie produktu firmy Zuzala. Cieszy się ona bardzo dobrą opinią, o czym może świadczyć pierwsze miejsce w rankingu animalia.pl. W sianku dodatkowo w zależności od pory roku można znaleźć babkę lancetowatą, babkę, mniszek lekarki (mlecz), liść brzozy, nagietek, krwawnik, liście jeżyn, pokrzywa, liście czarnej porzeczki, liście poziomki. Można też nabyć sianko miętowe, melisowe i inne smakołyki.

   

Oprócz trawy/sianka można podawać np. liście sałaty, pietruszki, mlecza czyli mniszka lekarskiego, bazylię, koper, gęsiówkę pospolitą, tasznik oraz podbiał pospolity.

Wszystko musi być "nie pryskane", ani zanieczyszczone spalinami oraz dokładnie umyte, po czym osuszone. Raczej należy unikać koniczyny, może ona powodować wzdęcia.

W sklepach zoologicznych można zakupić specjalnie przygotowane dla myszek zioła firmy "Herbal Pets". W skład "Ziół podstawowych" wchodzą: rumianek, korzeń cykorii, rutwica, ziele pokrzywy, babka lancetowata, mięta, kora wierzby, mniszek oraz liść brzozy. Skład mieszanek został przygotowany na podstawie opini doświadczonych hodowców myszy. Jak mówią przedstawiciele firmy "produkt zawiera składniki mineralne i witaminy niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu myszy. Jeżeli chodzi o skład i działanie tej mieszanki ziół to są to najbardziej popularne zioła. Większość z nich bardzo korzystnie wpływa na układ pokarmowy myszek (ułatwia trawienie i często łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego). Rutwica - ma właściwości mlekopędne, przez co jest doskonała dla mam karmiących swoje maluszki, babka lancetowata ma właściwości przeciwnowotworowe - a nowotwory są coraz częstsze u naszych domowych gryzoni. korzeń cykorii zapobiega pasożytom ale przy okazji jest bardzo twardy i doskonale nadaje się do ścierania ząbków (na pewno zdrowszy niż gipsowe kostki, sprzedawane w sklepach). Pokrzywa - zawiera wiele witamin i minerałów. Kora wierzby zawiera sole mineralne i stosunkowo dużo włókna potrzebnego gryzoniom, a poza tym bardzo korzystnie wpływa na wygląd futerka myszki."

   

Dostępna jest też mieszanka "Zioła z jodem - gryzonie", zawierająca glon - morsztyn, będący źródłem jodu. Oprócz tego zawiera ziele rdestu ptasiego, ziele i liść borówki czernicy - czarnej jagody - doskonale przeciwdziała biegunkom, oraz kwiat i ziele wrzosu, liść mniszka lekarskiego i kwiat hibiskusa. "Produkt ten poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie, zapobiega biegunkom i oczyszcza organizm gryzonie z toksyn oraz metali ciężkich." Więcej informacji na temat produktów tej firmy można uzyskać na forum gryzoniowym oraz na stronie producenta.

Można też zorganizować myszkom, ostatnio coraz popularniejszy, digging box, czyli pojemnik w którym rosną różne kiełki, trawa, itp. Zwierzak może w nim kopać oraz wyjadać te smakołyki. Kronikę powstawania digging box'u można prześledzić na forum gryzonie.

INNE POKARMY POCHODZENIA ROŚLINNEGO

Myszkom można też dawać gotowany ryż, makaron oraz suchy chleb, jednak nie za często. Z produktów roślinnych w mysiej klatce powinny znaleźć się też gałęzie drzew owocowych o które gryzonie będą też ścierać zęby. Do tego celu można też kupić im wapno.

INNE RODZAJE POKARMU

Raz na jakiś czas, np. raz na tydzień, myszki można urozmaicić dietę też pokarmem innego pochodzenia. Oczywiście nie każda mysz musi mieć na niego ochotę. Gryzonie często chętnie jedzą jogurt naturalny i chudy biały ser. Żółty ser jest odradzany ze względu na to że zawiera dużo cholesterolu, tłuszcz nasycony oraz odwapnia kości. Do tego podobnie jak margaryny czy serki topione jest w pewnym stopniu rakotwórczy i może powodować alergie. Jeśli koniecznie chce się podawać żółty ser, należy robić to żadko, i jedynie gatunki łagodne, bez przypraw, zawierające mało tłuszczu, najlepiej twarde.

Można też podawać gotowane jajko oraz jego skorupkę, a także surowe, chude  mięso lub gotowanego kurczaka. Jeśli gryzoń lubi można podwać czasem mącznika młynarka oraz świerszczowate. Oczywiście owady nie mogą pochodzić z nipewnego źródła, najlepiej ze sklepu lub od hodowcy. Jeśli ma się dostęp do karm kocich lub psich można podować też czasem je podawać. Takie karmy mają podobny skład jak pokarm myszy w laboratoriach. Karma musi ona jednak być dobrej firmy jak np. Royal Canin, w grę nie wchodzą żadne Whiskas'y, Pedigree czy inne karmy z supermarketu.

Wszystko to powinno być podawane żadko, w małych ilościach. Zbyt duża ilość zwierzęcego białka nie jest przyswajalna przez myszy i może powodować wiele schorzeń, m. in. problemy skórne.

ZAKAZANY POKARM

Na pewno nie należy podawać takich produktów jak np. czekolada. Przede wszystkim słodycze powodują one otłuszczenie zwierząt, co jak powszechnie wiadomo, nie jest zdrowe. W mysim jadłospisie na pewno nie powinny się znaleźć potrawy tłuste, słone, przyprawione, ani smażone czy z duża ilością cukru oraz barwników. Cukierki, chipsy, i im podobne ludźkie jedzenie nie są częścią diety myszy.

PŁYNY

Trzeba pamiętać aby myszy zawsze miały świeżą wodę, dla tak małych organizmów nawet krótkotrwałe odwodnienie może mieć tragiczne skutki. Woda podawana gryzoniom powinna być przegotowana i schłodzona. Najlepiej nie używać wody z kranu, chyba, że jest pewność że w danej okolicy ma ona dobrą jakość. Można korzystać z wody oligoceńskiej lub mineralnej, zakupionej w sklepie. Średnie dzienne zapotrzebowanie jednej myszy na wodę to 4 ml. Do wody można dodać czasem Vibovitu dla niemowląt. Pojnik można myć raz na tydzień, jeśli do wody dodane zostały jakieś dodatki - codziennie.

Myszom nie jest niezbędne mleko. Nie można podawać mleka krowiego gdyż jest cieżkostrawne, nadaje się jedynie specjalne mleko dla kociąt o niskim poziomie laktozy.

WITAMINY

Najważniejszymi witaminami niezbędnymi dla myszek są A,  D oraz E. Jeśli gryzonie są właściwie karmione nie wymagają dodatkowego podawania witamin. Witamina B jest bardzo nie lubiana przez gryzonie. Witaminy A i D można znaleźć w tranie (można podawać odrobinę do chleba), a E w kiełkach pszenicy. Aby poprawić wygląd sierści można podawać olej lniany. W sklepach zoologicznych można zakupić kostkę wapniową. Jeśli mysz nie ma na nią ochoty, a jest młoda i posiada mało wapnia w pobieranym pokarmie, to można rozkruszyć kostkę na np. warzywa czy owoce. Jednak obecnie odchodzi się od podawania takich kostek ze względu na dużą ilość gipsu w nich zawartych.

  Drukuj Strone