JAKOŚĆ POŻYWIENIA, PRZECHOWYWANIE I KARMIENIE

Myszki są gryzoniami wszystkożernymi - jednak nie należy tego brać zbyt dosłownie, wiele rzeczy może im zaszkodzić. Ich dieta musi zaspakajać ich potrzeby żywieniowe. Należy też zwrócić uwagę aby ich pożywienie było jak najlepszej jakości. Im lepiej, zdrowiej będą odżywiane gryzonie tym będą szczęśliwsze, bardziej ruchliwe i mniej podatne na choroby, a także będą dłużej żyć. Pokarm przede wszystkim nie powinien być przeterminowany czy spleśniały lub zjełczały. Nie może też być zanieczyszczony odchodami czy larwami owadów. Często ziarnami interesują się takie owady jak mole oraz wołek zbożowy. Ten ostatni składa jaja wewnątrz nasion, więc zanieczyszczenie pokarmu można odkryć dopiero gdy owady się pojawią. Można częściowo sprawdzić czy pokarm który sprzedaje sklep zoologiczny nie jest zjełczały ani stary. Wystarczy posiać kilka ziarenek z pokarmu, jeśli wykiełkują po kliku dniach, to wszystko jest w porządku. Jeśli pokarm okaże się złej jakości lub znajdą się w nim owady, np. larwy wołka zbożowego, trzeba zwórcić pokarm do sklepu, pracownicy mogą być nieświadomi posiadania takiej parti.

Larwa i postać imago (dorosła) mola

Należy unikać gwałtownej zmiany diety. Nowe elementy pożywienia wprowadzać stopniowo, zaś przy znacznej zmianie pokarmu mieszać dawny pokarm z nowym. Przez kilka dni system pokarmowy powinien się przestawić.

Pokarm powinien być możliwe urozmaicony, gdyż zbyt monotonna dieta może prowadzić do niedostatków żywieniowych.

Herbal Pets oraz portal e-chomik.pl rozpoczęły akcję "Zdrowie pupila 2006", której celem jest promowanie zdrowego odżywiania gryzoni. Na stronie można akcji uzyskać wiele informacji odnośnie tego tematu.

Akcja - Zdrowie pupila 2006

Aby uniknąć zanieczyszczenia pokarmu i zalęgnięcia się owadów można przesypać zakupiony w sklepie pokarm do szczelnego pojemnika. Można je zakupić w marketach i sklepach AGD. Ziarno należy przechowywać z suchym, chłodnym pomieszczeniu. W mysiej klatce zawsze powinien być świeży pokarm i woda. Ilość podawanego pożywienia powinna być proporcjonalna do ilości myszek.

Jeśli myszom będzie odpowiadać jeśli najpierw wysypią pokarm a potem go zjedzą z podłoża, to trzeba się z tym pogodzić. Jednak należy pamiętać aby usuwać resztki gdyż po kontakcie z mysim moczem mogą być one szkodliwe.

ZAPOTRZEBOWANIE

Podstawowe składniki pokarmowe

Zapotrzebowanie
(w %)

Białko

7 - 12
Tłuszcz 2
Włókno 6 - 8
Popiół 5 - 8
Makroelementy Zapotrzebowanie
(w %)
Wapń 1
Fosfor 0, 75
Sód 0, 5
Chlor 0, 05
Potas 0, 5
Magnez 0, 05
Mikroelementy Zapotrzebowanie
(w %)
Żelazo 0, 01
Mangan 0, 005
Cynk 0, 002
Miedź 0, 0005
Jod 0, 00005
Fluor 0, 00005

Na podstawie "Zwierzęta laboratoryjne - hodowla i użytkowanie"
pod red. H. Krzanowskiej, J. Preibischa, P. Kordy,
wyd. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

DAWKOWANIE

Rodzaj pokarmu

Dawkowanie
(w dniach)

Świeża woda

codziennie
Mieszanka ziaren codziennie
Zioła
np. Herbal Pets
co 1 - 2
Owoce, warzywa co 2 - 3
Przysmaki
np. orzechy, makaron, suchy chleb
co 3 - 7
Białko zwierzęce
np. mięso, larwy, jogurt
co 7 - 10

Myszki mieszanką ziarnistą można karmić dwa razy dziennie, na wieczór i rano (lub w godzinach popołudniowych, zależnie kiedy się obudzą). Najlepiej karmić gryzonie zawsze w tych samych porach. Zależnie od tego im więcej myszy tym dawka powinna rosnąć. Dzienna porcja pokarmu powinna wynosić 5 do 7 gram (średnio 6 g), na 100 g masy ciała zwierzęcia (według Z. Knotka). Można łatwo obliczyć jaka ilość karmy mysz prawdopodobnie pobiera. Obliczeń można dokonać przy pomocy proporcji.

- dawka karmy dla danego osobnika (w gramach)

np. w przypadku osobnika ważącego 30 g

Prostrzym sposobem jest podanie myszkom garści pokarmu i zaobserwowanie czy jest on pozostawiany czy też znika w całości i zależnie od tego zwiększyć lub zmniejszyć dawkę. Średnie zapotrzebowanie dzienne na wodę dla jednego osobnika wynosi 15 ml na 100 gram masy ciała zwierzęcia.

WYBRZYDZANIE

Część myszek chętnie zjada większość rodzajów pokarmów, inne wolą się ograniczyć tylko do kilku najsmaczniejszych dań. Jeśli taka myszka wybiera z mieszanki jednie ziarna np. słonecznika i kukurydzy, nie można ciągle dosypywać pokarmu bogete w nie. Przy żywieniu jedynie takimi ziarnami mysz nie będzie miała zapewnionego właściwego żywienia i może chorować. Podobnie w przypadku różnych kolorowych wyrobów piekarniczych zawartych w niektórych karmach. Myszka nie może się żywić wyłącznie nimi pozostawiając wartościowe ziarna. Nie należy ich dodawać zbyt wiele aby gryzoń mógł też jeść i inne składniki karmy. Innym rozwiązaniem jest żywienie zwietrzątka ganulatem, który zawiera wszystie niezbędne składniki w "każdym kwałku".

Oczywiście każda mysz ma swoje preferencje żyweniowe. Jeśli mysz w ogóle nie interesuje się np. świeżym pokarmem, czyli owocami i warzywami, można te ubytki w diecie próbować rekompensować poprzaz dodanie do wody pitnej witamin lub zapropownować jej kostkę witaminową do lizania. Więcej na ten temat powyżej w rozdziałach "płyny" i "witaminy".

ODCHUDZANIE

Jeśli nasza mysz zbyt utyje należy zastosować nową dietę. Powinno się skupić na zmniejszeniu zawartości tłuszczu w pożywieniu, a nie ilości samego pożywienia. Jeśli chce się zmniejszyć ilość podawanego ziarna, lepiej zróbić to na korzyść warzyw i owoców.

  Drukuj Strone