Przy robieniu zabawek i wyposażenia dla myszy trzba pamiętać, żeby korzystać z bezpiecznych matwriałów. Poza tym warunkiem nic nas nie ogranicza.

RURKI PO PAPIERZE

Podstawową zabawką są tunele z rurek. Należy zbierać rurki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych. Można je po prostu włożyć do klatki lub też połaczyć w tunele.

Rurki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowach
w różnym stopniu "wykończone"

PODWIESZANA RURKA

Aby zrobić taką zabawkę wystarczy rurka i sznuerk, bądź drucik. Drut sprawdza się lepiej, gdyż sznurek szybko może zostać przegryziony. W rurace należy zrobić dwa otwory, przewlec przez nie sznurek lub drut i przywiązać do sufitu klatki.

SZNURKI ORAZ PATYCZKI PO KOLBACH

Zajmującą zabawką są pozostawione w klatce patyczki po kolbach lub też dość grube sznureczki u sufitu klatki. Na pewno bardzo myszkom się spodobają, będą się po nich wspinać oraz gryźć.

GAŁĘZIE DRZEW

Można zorganizować myszkom ciekawe ścieżki wkładając ukośnie do klatki gałązki drzew. Trzeba uważać żeby nie były to drzewa trujące dla myszek. Polecane są przede wszystkim jabłoń, grusza, wierzba, lipa, brzoza, grab oraz leszczyna. Podobno można też użyć gałęzi krzewów - porzeczki, maliny i róży. Zdecydowanie nie wolno podawać gałęzi roślin typu bez, akacja, śliwa, wiśnia czy sosna.

DIGGING BOX

Digging box, na który pomysł został zapożyczony od właściceli szczurów, jest to mniejsze lub więszke pudełko z zasianymi w nim różnymi nasionami. Rośliny po wykiełkowaniu można podać zwierzątku lub umożliwić mu buszowanie w pojemniku, gdzie rosną. Myszka chętnie wybierze dla siebie najsmakowitsze kąski. Trzeba jednak uważać by się nie przejadła.

Digging box można wykonać samodzielnie lub korzystając z specjalnie przygotowanej mieszanki nasion. Przy samodzielnym wykonaniu potrzebny będzie pojemnik - jego powierzchnia zależy od przeznaczenia, czy myszki będą miały buszować w zieleni (wtedy lepsze większe) czy kiełki będą im dawkowane. Oprócz pojemnika potrzebna będzie ziemia oraz nasiona. Te ostatnie można zakupić w sklepie ogrodniczym za kilka złotych, w sklepie zoologicznym tzw. trawkę dla kota lub użyć np. niezjedzonych ziarenek z karmy. Może to być owies, pszenica, jęczmień, rzeżucha, itp. Oczywiście trzaba mieć pewność, że nasionka i roślina nie posiadają szkodliwych związków, które mogą zaszkodzić myszce.

Jeśli nie ma się ochoty lub możliwości robienia digging box'u samodzielnie można kupić gotową trawkę dla gryzoni lub kota. niektóre z nich nie wymagają nawet zdobycia podłoża. Firma Trixie proponuje gotowy zestaw skłądający się z podstawki, nasion owsa, jęczmienia i pszenicy oraz nawozu w postaci wermikulitu jako podłoża. Podobną mieszankę wyprodukowała firma Vitapol, jednak ta skłąda się jednynie z jęczmienia i wemikulitu.

Trawka dla gryzoni
firmy Trixie

Zawartość opakowania:
mieszanka ziaren i nawozu oraz podstawka

Mieszankę wystarczy wsypać do tacki oraz zmoczyć. Można ją też przykryć folią aby uniknąć nadmiernego parowania wody. Następnie tackę trzeba umieścić w ciepłym, jasnym miescu oraz czekać na pojawienie się pierwszych kiełków.

Wermikulit

Mieszanka nasion i nawozu

Rosnące kiełki

CHOWANIE SMAKOŁYKÓW

Ciekawym zajęciem dla myszek będzie odnalezienie smakołyka, np. psiej chrupki, orzeszka. Może to być smakołyk zawinięty w niezadrukowaną, pogniecioną kartkę papieru lub włożony do pudełka czy małego terrarium, wypełnionego siankiem czy papierem. Myszka będzie miała ciekawe i pracochłonne zajęcie, próbując się dostać do pokarmu. Można użyć też starej, nie posiadającej żywicy, wyschniętej szyszki, do podobnego celu. Wystarczy włożyć ziarna pomiędzy łuski i pozostawić myszkom.

  Drukuj Strone