Zabawek, powinno być możliwie jak najwięcej (zależnie od wielkości klatki czy akwarium oczywiście). Można je tez wymianiać na inne, a poprzednie znów włożyć za jakiś czas. Dzięki czemu myszki będą miały urozmaicenie. Należy zwrócić uwagę, czy dane myszy nie mają skłonności do zjadania zabawek oraz domków z tworzyw sztucznych, gdyż może to doprowadzić do zatkania jelit.

KOŁOWROTKI ODPOWIEDNIE DLA MYSZY

Lubianą przez myszy zabawką, przez część osób uważaną wręcz za niezbędną, jest kołowrotek. Pozwala on zwierzątku na troche ruchu mimo uwięzienia w klatce. Nie możne jadnak być tak, że stanowi on jedyny "wybieg" zwierzęcia. Nie każda karuzela jest odpowiednia dla gryzoni. Najlepiej nie kupować kołowrotków z otworami między szczebelkami. Mysie łapki oraz ogonki mogą połamać się klinując w tych otworach.

W sklepach dostępne są pełne kołowrotki, gdzie odstępy zastępuje przezroczysty plastik. Jednak jeśli nie uda się takiej karuzeli dostać można dla bezpieczeństwa przewlec przez szczebelki papier.

Kołowrotek
bez szpar
między szczebelkami
,
o średnicy 14, 5 cm.

Przyczepiany
do szczebelków.

Cena: około 3 zł

.
Kołowrotek Trixie
z metalowym rusztowaniem
(Laufrad mit Metallhalterung),
o średnicy 14 cm (mały)
i 16, 5 cm (duży).

Przyczepiany
do szczebelków,
zawieszany lub stojący.

Cena: około 12 zł (mały)
15 zł (duży)

.
Kołowrotek Ferplast
z podstawą,
o średnicy 14, 5 cm.

Przyczepiany
do szczebelków
lub stojący.

Cena: około 24 - 25 zł

Kołowrotki mogą być przyczepiane o ściany klatki, zawieszane na suficie dzięki odpowiedniemu stelażowi (jak z przypadku kołowrotka Trixie) lub z podstawią (kołowrotek Ferplast). Zamiast kołowrotka można też użyć kuli na stelażu. Oferuje je wiele firm m. in. Hagen, Trixie oraz Adori. Niezależnie od tego na co padnie wybór wązne aby średnica kołowrotka czy kuli odpowiadała rozmiarom zwierzątka. Mniejszym myszkom wystarczą odpowiednio mniejsze kołowrotki, większy mógłby wręcz być dla mnich za ciężki. Większe myszki, jak np. rasowe powinny mieć większe karuzele, gdyż zbyt małe mogą wpływać negatywnie na stan ich kręgosłupa.


Bundz w JoggingBall (Adori)

INNE ZABAWKI

To, jakie inne zabawki umieścimy w mysiej klatce zależy już tylko od naszej wyobraźni, ja mogę coś nie coś podpowiedzieć. Wielkim plusem jest fakt, że chyba każdą zabawkę kupną możemy zastąpić własnoręcznie zrobioną.

Ponieważ myszki lubią się przeciskać przez tunele możemy im zakupić części zestawu Hagen, nawet jeśli nie mamy klatki tej firmy, możemy te części po prostu położyć na ściółce. Jest dość duży wybór takich rurek, a ich koszt nie jest duży, w zależności od wielkości, około 10 zł jedna, a starczy nam na długo.Tunel Trixie po niedługim czasie użytkowania przez moje myszy

Kolejną tego typu zabawką jest materiałowy tunel np. firmy Trixie. Tunel tej firmy zrobiony jest z wysokiej jakości nici nylonowej, jego długość to 25 cm, zaś średnica 6 cm. Kosztuje około 10 zł, jeśli tyle nie mamy nie jest problemem wykonać go samemu albo nawet poprosić mamę czy babcie. W środku należy wszyć drut, aby tunel nie stracił kształtu.

Zabawki dla myszek można też zapożyczyć ze sklepowego działu dla papug. Producenci oferują różne ciekawe podwieszane zabawki tego typu. Bardzo fajnymi akcesoriami są np. drabinka firmy Adori (ok. 7 zł), pierścień z pomponem (od 10 zł), kółka plastikowe w zestawie (około 11 zł) oraz pojedyncze firmy Hagen (ok. 3 zł), "Hopsnik" - huśtawka dwupoziomowa (ok. 6 zł) czy ANI firmy FerPlast (ok. 15 zł). Można uznać, że cena nie jest wygórowana, jeśli zdecydujemy się kupić jedną zabawkę raz na jakiś czas, a zrezygnować z kilku batoników czy czekolady.


 Mysie zabawki, które mogliśmy podziwiać na Targach Zoologicznych w 2005 roku

NIEBEZPIECZNE ZABAWKI

Chciałam uprzedzić przed zakupem, a szczególnie użytkowaniem niektórych zabawek przeznaczonych dla gryzoni. Wiele kontrowesji jest w okół tzw. kuli do biegania. Wkłada się do niej gryzonia, i dzeki temu ma on "swobodnie" biegać po mieszkaniu. Jednak kule te są użytkowane często niewłaściewie. Właściciele władają do nich gryzonie, często zaklejąjąc jeszcze wejścia taśmą, dla pewności że nie ucieknie, i pozostawiają go na wiele godzin. Jest to bardzo niebezpieczne, bo mimo otworów w tej zabawce jest w nich bardzo duszno, i taka zabawa może się skończyć tragicznie. Bieganie w takiej kuli jest bezpieczne tylko przez krótki czas, jednak nie wiadomo jak zwierzak czuje się w taki pomieszczeniu. Prawdopodobnie biega w nim, bo próbuje się wydostać, i nie jest to wcale dla niego swoboda. Bardzo podobną zabawką jest samochód dla gryzonia. Jest ona równie niebezpieczna co kula, a jej wygląd pokazuje, że ma służyć ona też człowiekowi za zabawkę, a dokładnie dziecku. Srach pomyśleć, jak może się dla gryzonia skończyć taka zabawa jeśli np. dzecku wpadnie do głowy pomóc mu w jeździe.

  Drukuj Strone