MISKI

Miski na pożywienie i wodę mogą być z różnych materiałów - plastikowe, ceramiczne oraz metalowe. Mogą to być specjalnie wyprodukowane dla gryzoni miski lub przedmioty o odpowiednim kształcie, np. pokrywki od kawy; słoka, małe szkolane słoiczki, parownice laboratoryjne, itp.

Parownica laboratoryjna              Miska ceramiczna dla chomika (Trixie) 100 ml

Lekke, plastikowe miski mogą być na okrągło poprzewracane przez myszki. Częściowo zapobiega temu budowa kupnych misek, czyli rozszeżanie się ich ku dołowi. Jeśli w klatce znajdują się wiórki miski z pokarmem i wodą są wciąż zasypane.

Dada
Ferplast

16,5 x 11,5 x 3,5
Nietoksyczny plastik.

.
Sumplast

ok. 1, 50 zł

.
Nibble (small)
Savic

ok. 3 zł

.
Karmidełko zawieszane (małe)
Trixie

65 ml
2 - 7 zł

.
Pokrywka od słoika, np. po MilkyWay lub kawie

Najlepszym sposobem aby zapobiec takiej sytuacji jest umieszczenie misek na pięterku klatki, skąd też lekkie miski mogą być zrzucane. Aby uniemożliwić zwierzątkom rzucanie miską, można używać miseczki z ceramiki, która jest cięższa, jednak w tym przypadku należy uważać, żeby pojemnik nie stał w miejscu, gdzie trudno go zrzucić (daleko od brzegu piętra), gdyż w takim przypadku mógłby uszkodzić zwierzątko.

Karmidełko dla gryzoni "małe" (Z.P.U. "PINOKIO" - Producent artykułów z drewna)

Dobrym rozwiązaniem są metalowe miseczki, które umieszcza się w pierścieniu przyczepionym do ściany klatki. Miseczka taka nie jest co chwilę zrzucana lub przewracana, a do tego jest głęboka co uniemożliwia w pewnym stopniu wysypywanie ziarenek poza nią.

Miska metalowa zawieszana hanger (Hilton) 0, 15 l

Dostępne w sprzedarzy są też plastikowe karmniki dla ptaków, zawieszane przytwierdzane drucikami do klatki lub brzegu akwarium.

POJNIKI

Dużo wygodniejsze od miseczek do picia są poidełka. Są one najczęściej tanie, dzięki nim woda nie zostaje zanieczyszczona ani rozlana. Na temat nauki myszek picia z pojnika można przeczytać w dziale "moje myszki". W przypadku klatki należy zwrócić uwagę na średnicę rurki do picia, gdyż może nie zmieścić się między prętami klatki, jednak w takim przypadku można najczęściej zawiesić poidło wewnątrz klatki.

SIPPY- pojnik automatyczny Szklany pojnik Pojnik plastikowy
z kulką

Pojniki dostępne są w wersjach do klatek - z drucikami do przyczepienia i do terrarium - z przyssawką. Mogą one być szklane lub plastikowe. Najczęściej spotykane są dwa typy pojników. Pojnik "z kulką", w przypadku którego zwierzątko pije popychając językiem kulkę znajdującą się w zakończeniu rurki, w powoduje odblokowanie dopływu wody. Taki pojnik może ciec jeśli kulka jest źle wykonana. W tym typie oprócz standardowego pojnija składającego się z buteleczki z zakrętką i rurką można też kupić pojnik "Sippy" firmy Ferplast. Jego plusem jest to, że można dolewać do niego wodę bez wyjmowania z klatki. W zestawie jest też odpowiedni uchwyt do zamontowania w klatce oraz przyssawki w przypadku terrarium. Minusem jest to, że łatwo połamać poinik przy samodzielnym składaniu oraz że jest on droższy od większości pojników. Drugi typ wykorzystuje napięcie powierzchwniowe. Zbudowny jest ze szklanej rurki, pojemniczka i gumy łaczącej te części i zapobiegającej wyciekaniu wody.

Przy zakupie pojnika należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy poinik nie cieknie. Jeszcze kilka lat temu takie poidła zdażył siębardzo często, teraz jadnak dużo sklepów je sprawdza zanim rozpocznie ich sprzedaż. Można też wziąść pod uwagę czy dany pojnik łatwo czyścić, czy można go odstawić np. w czasie czyszczenia klatki, aby woda się nie rozlała oraz czy zwierze nie ma możliwści go łatwo zrzucić.

DOMKI

Ważny dla myszek jest również domek, jest on dla nich schronieniem, jednak niektórzy nie polecają wkładania go do klatki zaraz po pojawieniu się myszek w naszym domu, gdyż będą się w nim przed nami chować i trudniej będzie je oswoić.

Dostępne są różne rodzaje domków; plastikowe, drewniane, itp. Moje myszy mieszkają w jaskini z piaskowca. Dobrze się tam czują, gdyż jest tam chłodno w upalne dni.

Domek z piaskowca

Plastikowy domek (Ferplast)

Kupując domek należy uwagę na to czy domek będzie odpowiedni dla myszki, pod względem wygody i materiału z którego jest zrobiony, a w następnej kolejności czy jest on estetyczny. Przede wszystkim trzeba zwórcić uwagę czy jest on bezpieczny, czy odgryzione kawałki nie zaszkodzą zwierzęciu. Ważną rzeczą jest też czy domek można łatwo oczyścić i czy mocz nie wsiąka w materiał z którego jest zrobiony. Lepiej kupić domek który nie ma dna (spodu), gdyż będzie nam łatwiej wydobyć z niego np. myszkę której się coś stało.

  Drukuj Strone