Decyzja czy wybierać dla naszych myszy klatkę czy akwarium to jeszcze nie koniec problemów. Trzeba jeszcze wybrać najodpowiedniejsze z perspektywy właściciela i gryzoni pomieszczenie spośród dostepnych na rynku.

TERRARIUM

Terrarium, im jest większe, tym lepsze. Z pewnością nie wolno decydować sięna kulę. Polemnik można kupić gotowy - w sklepie zoologicznym, akwarystycznym lub zamówić u szklarza. Drugie rozwiązanie umożliwia dostosowanie wymiarów do potrzeb myszek i warunków w pomieszczeniu gdzie ma stać. Przy terrariach na zamówienie istnieje możliwość zażyczenia sobie wewnątrz szklanych półek. Dzięki temu myszki zyskują większą przestrzeń życiową. Cenę najczęściej można ocenić obliczając litraż (dm3) potencjalnego mysiego mieszkania. Przeważnie 1 l kosztuje 1 zł.

Terrarium powinno mieć pokrywę, ew. być dość wysokie, żeby myszy nie wyskoczyły górą. Nie można tego lekceważyć. Zwłaszcza jeśli myszy mają mało zajęć, mogą uznać wydostanie się z akwarium za priorytet. Z za niskiego akwarium szybko się wyjdą. Przy wyborze materiału na pokrywę należy pamiętać, że akwarium jest mało przewiewne, w związku z czym pokrywa musi być możliwie jak najbardziej. Jako przykrycia do akwarium można użyć siatki podtynkowej, jest ona niedroga (kilka złotych), można ją kupić w wybranych wymiarach w sklepach budowalnych i ogrodniczych.

KLATKA

Na polskim rynku niewiele jest klatek z właściwym rozstawem szczebli, czyli takim przez który myszki się nie przecisną. Większość myszy laboratoryjnych, zwłaszcza młodych, przechodzi przez szpary powyżej 0, 5 cm. Trzeba też zwrócić uwagę na szpary w połączeniu góry klatki z kuwetą. Większość klatek z takimi odstępami jest dość mała. Jeśli komuś zależy na większej klatce (np. ze względu na ilość myszy) pozostaje zakup odpowiedniej klatki o większych odległościach miedzy szczeblami i pokrycie jej siatką. Nie może ona być zbyt delikatna, gdyż myszy łatwo ją przegryzą.

Aby ułatwić wybór przedstawię listę producentów i ich klatek. Są tu i klatki w umiarkowanych cenach, ale też i te droższe.


INTER ZOO - istnieją dwie klatki tej firmy nadające się dla myszek. Są to z resztą najczęściej wybierane klatki dla tych gryzoni, gdyż są najtańsze, i jako jedne z niewielu mają właściwy odstęp między szczeblami. Są to klatki o oznaczeniach G 051 i G 026.  Klatka o symbolu C 051, inaczej zwana
Mimi jest to klatka piętrowa o wymiarach [dł/szer/wys] 300 x 200 x 380 milimetrów. Klatka jest chwalona, że względu na to że jest wysoka i ma pięterka. Odległość między dwoma prętami to 50 mm, drzwiczki znajdują się na pionowej ściance. Koszt takiej klatki to najwięcej 45 zł. Druga z klatek, o symbolu G 026, inaczej zwana Myszką kwadratową, jest niższa od Mimi, jednak szersza. Jej wymiary to [dł/szer/wys] 370 x 250 x 210 mm. Klatka ta ma również półcentymetrowe odstępy między prętami, posiada też pół pięterko. Jej koszt jest mniej więcej taki jak MIMI.


HAGEN - ta firma znana jest z produktów, które bardziej skierowane są do nabywcy, niż dla gryzoni, np. klatki dla chomików stylizowane są na stacje kosmiczne. Jednak klatki tej firmy posiadają wiele akcesoriów, które możemy dokupywać i rozbudowywać naszą klatkę, tzn. klatkę gryzonia. Jeśli się nie mylę klatka dla myszek jest tyko jedna, podobnie jak dla chomików, jest to klatka Habitrail Mini Junior Set. Jej plusem są półcentymetrowe odstępy między prętami. Klatka wyposażona jest we wszystko czego, w mniemaniu producenta, potrzebują myszki do dobrego samopoczucia. W zestawie z klatką znajdują się: grzybek z przytulnym miejscem do spania, podwieszana karuzela, oraz poidełko i miseczka. Do klatki można dokupić min. labirynt, gniazdka, sypialnie, wieże widokowe i tunele. Wymiary klatki to 420 x 260 x 260 mm, a cena to około 100 - 120 zł.

FERPLAST - ta firma oferuje bardzo ciekawe i poręczne klatki dla myszek, jednak jest bardzo droga, dla przeciętnego hodowcy myszy. W ofercie można znaleźć bardzo ciekawe klatki Vario i Briciola, jednak uwaga: klatki te posiadają odstępy między prętami wynoszące 0,7 cm. Briciola wyrużnia się specjalną kratką na pół, przy czym każda połowa ma osobne wjeście. Wymiary Vario to 470 x 300 x 225 mm, natomiast Briciola [dł/szer/wys] 570 x 305 x 235 mm. Pierwsza kosztuje około 125 - 135 zł, a druga  około 170.

Vario

Briciola

Ciekawą propozycją są klatki Mini Duna (ok. 70 - 85 zł), jej wersja w wyposażeniem Mini Duna Hamster (ok. 120 -150 zł) i większa od nich Duna Hamster, a także Duna Fun (ok. 200 zł). Oryginalność tych klatkek polega na tym, że łączą w sobie cechy klatki i akwarium, posiadą boki z przezroczystego plastiku, otwierane są z góry. Dzięki jednolitym ściankom nie dopuszczają do powstawania przeciągów, a drzwiczki z kratki służą dobrej wentylacji. Duna Fun ma dołączoną również okratowaną wstawkę między kuwetę, a pokrywę. Wymiary Mini Duna i Mini Duna Hamster to 570 x 390 x 270 mm, a Duna Hamster - 715 x 460 x 310 mm.

Kolejną klatką tego typu jest Combi. Posiada ona tuneliki poza klatką, oraz możliwość dolączenia większej ich liczby. Jej wymiary to 405 x 295 x 225 mm.

Mini Duna

Mini Duna Hamster

Duna Hamster

Duna Fun

Combi

ANIMALS - oferuje kilka tańszych odpowiedników wyżej wymienionych klatek. Jest to np. klatka Miki, powstała na wzór Mimi (INTER ZOO). Jej wymiary to (identycznie jak u pierwowzoru) 300 x 200 x 380 mm, a cena około 40 zł.

Innym odpowiednikiem jest klaka Kuba i Kuba z wyposażeniem. Ich wymiary to 550 x 390 x 275 mm, czyli bardzo podobne do Mini Duny i Mini Duny Hamster (FERPLAST), które mogły być ich pierwowzorami. Widoczne różnice występują z wyposażeniu (Kuba nie posiada pojnika, w przeciwieństwie do Mini Duny Hamster) oraz cenie. Kuba kosztuje około 50 do 70 zł, a Kuba z wyposażeniem 90 zł.


.

Kuba Kuba z wyposażeniem

FOP - proponuje kolejne klatki na wzór Dun (FERPLAST). Są to Criceto Junior, Cericeto Bernie i Cericeto Bernie Deluxe. Criceto Junior w cenie ok. 55 - 60 zł, ma wymiary 420 x 340 x 220 mm, a Cericeto Bernie, ok. 65 - 70 zł i Cericeto Bernie Deluxe, ok. 120 zł - 530 x 380 x 255 mm.


.

Bernie

Bernie Delux

ART-MET - firma ta oferuje klatkę o wymiarach 520 x 1000 x 460 mm (wysokość podstawt 180 mm), o odstepach miedzy prętami 7 mm. Grubość drutu to 2 mm. Klatka posiada trzy otwierane drzwiczki: dwa z przodu (12 x 10 cm), jedno u góry (39 x 25 cm), w komplecie znajdują się dwie wyjmowane półki o wymiarach 52 x 25 cm oraz dwie przymocowane do nich drabinki. Klatka kosztuje około 135 - 160 zł.


Do opracowania wykorzystałam informacje i zdjęcia zawarte na stronach sklepów internetowych www.um-um.pl, animalia.pl i colisa.com.pl oraz firm InterZoo i FerPlast.

  Drukuj Strone