Myszki nie powinny być ciągle zamknięte w klatce czy terrarium. Są to ciekawskie, potrzebujące ruchu zwierzęta. Ich życie będzie ciekawsze jeśli będą mogły poznawać nowe otoczenie i przedmioty.

KIEDY

Spacery najlepiej organizować wieczorem, kiedy zwierzęta rozpoczynają swoją aktywność. Powinny spędzać poza klatką minimum godzinę dziennie. Nie należy budzić myszek specjalnie aby wyjąć je z klatki, gdyż to zakłóca ich tryb życia.

JAK

Mimo tego, że oswojone myszki mogą być bardzo zdyscyplinowane i nie uciekać po wyjściu z klatki trzeba ich pilnować. Spędzić czas przeznaczony dla myszki z nią. Jeśli straci się gryzonia z oczu można przez nieuwagę samemu go uszkodzić, np. przygnieść siadając. Na wolności na zwierzę może czekać wiele niebezpieczeństw. Z okolicy, gdzie będzie buszować należy pousuwać głębokie naczynia do których może wpaść, zabezpieczyć szpary i zakamarki, kontakty oraz kable które może pogryźć oraz niebezpieczne przedmioty typu gorące żelazko, nóż czy książka, które mogą spaść na zwierzę. Trzeba też pochować papierosy, alkohol, lekarstwa i inne niebezpieczne środki, także nieodpowiednie dla zwierząt pokarmy, jak przyprawione potrawy, chrupki czy czekoladę. Groźne dla gryzoni są też niektóre często trzymane w domach rośliny jak:

- agawa (Agave)
- aloes (Aloe)
- amarylis (Amaryllis belladonna)
- bluszcz pospolity (Hedera helix)
- figowiec pospolity (Ficus carica, figa karyjska, drzewo figowe)
- fiołek alpiejski (Viola alpina)
- hiacynt (Hyacinthus)
- hortensja (Hydrangea)
- jemioła pospolita (Viscum album, jemioła biała)
- krokus (Crocus, szafrany)
- mirt pospolity (Myrtus communis)
- narcyz
(Narcissus)
- olenader (Nerium)
- paprocie (Polypodiopsida Cronquist, Pteropsida)
- pelargonia (Pelargonium)
- pierwiosnek (Primula)
- pionsecja (Euphorbia pulcherrima, wilczomlecz piękny, gwiazda betlejemska)

Istotne aby zwrócić uwagę też na innych domowników - czy są świadomi, że może do nich podbiec mały, ruchliwy zwierzak - bo jak powszechnie wiadomo, niektórzy boją się myszek. Przestraszeni znienacka, mogą zrobić zwierzątku krzywdę. Trzeba wiedzieć też gdzie znajduje się reszta domowników typu psy czy koty u których myszka może wywołać instynkty łowieckie.

GDZIE

Odpowiednim miejscem na spacery jest kanapa, łóżko, biurko, ewentualnie szeroka półka czy parapet (przy zamkniętym oknie). Większość oswojonych myszy nie zeskakuje z wysokości od 80 cm. Na kanapie czy łóżku można urządzić myszce mały plac zabaw z książek, i tym podobnych przedmiotów. Jeśli ktoś się obawia odchodów, można wygospodarować stary koc i rozkładać go na łóżku podczas spacerów.

W przypadku myszek nie oswojonych, mało oswojonych lub nieoswajalnych można używać pustej wanny, przemytej wcześniej ciepłą wodą i wysuszonej.

Niezbyt dobrym pomysłem jest puszczanie myszek na podłodze. Czeka tam na nie wiele niebezpieczeństw. Mogą zaklinować się za szafą, zostać przygniecione, itp. Łatwo stracić je z oczu, po czym długo szukać.

POZA DOMEM

Oswojona myszka może opuścić dom w rękach właściciela. To do niego należy ocena czy zwierze jest na tyle oswojone aby mu zaufać. Trzeba jednak uważać też na niebezpieczeństwa występujące poza domem; zwierzęta, ludzie, w tym zwłaszcza dzieci. Przerażona myszka może uciec w nieznanym kierunku. Dlatego też swobodne bieganie po trawie może się bardzo źle skończyć.
.

Bibliografia:
Lange M., "Mój przyjaciel szczur"
Mettler M., "Szczury"

  Drukuj Strone