CZYSTOŚĆ

Podobnie jak w przypadku innych zwierzaków, ważne jest dbanie czystość otoczenia myszy. Oczywiście nie trzeba ich kąpać jak kota czy psa, jak wszystkie gryzonie same dbają o swoje futerko. Aby uniknąć uciążliwych chorób powinno się zapewnić czystość klatce lub akwarium w którym spędzają większość swojego życia. Należy dokładnie wyczyścić całe pomieszczenie przynajmniej raz na tydzień, najlepiej dwa razy w tygodniu lub trzy w przeciągu dwóch tygodni, gdyż w przeciwnym razie nadmiar amoniaku w powietrzu może być szkodliwy i doprowadzać do bardzo groźnych chorób. Czyszcząc klatkę należy dokładnie umyć kuwetę i przetrzeć pręty klatki ścierką nasiąkniętą ciepłą wodą lub też płynem do naczyń (należy unikać środków żrących, na bazie chloru). Należy też wyczyścić wszystkie elementy w klatce na których znajdują się odchody. Naczynia w których znajduje się pokarm i woda należy codziennie myć i wypełniać nowym pożywieniem.

ZDROWIE FIZYCZNE

Należy też zwracać uwagę na stan zdrowia myszek, sprawdzać czy nie pojawiły się jakieś zmiany i w razie czego szybko interweniować. Należy też pilnować aby mysz miała dostateczną ilość pokarmu i ściółki (i materiałów na gniazdko), dzięki którym mysz może utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Jeśli w tej kwestii wystąpią braki może dojść do hipotermii, która objawia się osłabieniem, a w końcowym stadium śpiączką.

ZDROWIE PSYCHICZNE

Ważne jest też dbanie o komfort psychiczny myszek. Muszą one mieć dużo zajęć aby nie stały się znudzone i obojętne. Poza jak największą ilością przestrzeni w klatce i zabawek muszą dużo przebywać poza klatką. Należy wtedy aby zapewnić im bezpieczeństwo. Trzeba zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne, zatkać dziury i mieć zwierzątka cały czas na oku. Myszki wypuszczajmy na pokój kiedy już będą oswojone i będzie się w stanie je złapać.
.

Do opracowania wykorzystałam informacje z książki Agnieszki Radulskiej i Mirosława Gromka "Mysz i szczur w hodowli domowej".

  Drukuj Strone