CO TO JEST MYSZ RASOWA

Myszy rasowe to zwierzęta posiadające rodowód, stanowiący udokoumentowanie ich pochodzenia trzy pokolenia wstecz. Gryzonie te rozmnażają się pod kontrolą hodowców, którzy dobierają odpowiednie osobniki w konkretnych celach. Dzięki temu uzyskuje się zwierzęta o odpowiednich cechach, jak barwa, rodzaj włosa, itp., a także eliminuje wady czy choroby genetyczne.

POCZĄTKI HODOWLI MYSZY RASOWYCH

Od kiedy ludzie zainteresowali się myszami, zwracali uwagę na odmienne od naturalnego (aguti) barwy tych gryzoni. Osobniki o takich mutacjach były chętnie łapane, hodowane w domach i rozmnażane. (Więcej w dziale "historia".) Pierwsza wzmanka o myszy o innej barwie niż dzika, występuje w Chińskim Leksykonie EhYah z 1100 roku p. n. e. Kolejną, dotyczącą żółtych tańczących myszy, można odnaleźć w roczniakach dynastii Han, pochodzących z 80 roku p. n. e. Duży wzrost zainteresowania hodowlą myszy nastąpił pomiędzy 307 a 1641 rokiem. Wtedy też, powstało około 30 opracowań udokumentowujących oswojenie schwytanych białych myszy. Istnieje też zapis opisujący jak w 1654 roku pewnien buddyjski kapłan pochodący z Chin podróżując do Japonii zabrał ze sobą swoje dwie czarnookie białe myszy.

PIERWSZE STOWARZYSZENIA I WYSTAWY

Prawdziwa hodowla myszy rozpoczęła się około 1700 roku. Wtedy też japończycy oprócz chowania tych gryzoni jako zwierzątka domowe, zaiteresowali się eksperymentowaniem w kwestii kolorystiki rozmnażanych myszy. W 1787 roku została wydana broszura pt. "Hodowla ciekawych odmian myszy" autorstwa Chobei Zenya pochodzącego z Kyoto. Zawiera ona parę rysunków, opisy kilku programów hodowlanych oraz recepty na stwarzanie konkretnych kolorów. Autor wspomina tam o takich odmianach jak albino (pink eyed white, pew), black, black eyed white (bew), champagne, chocolate, lilac i recessive spotting.

Na początku 1800 roku różnobarwne myszy tafiły do Europy, gdzie w miarę upływu lat zyskiwały na popularności. W 1877 roku, brytyjski entuzjasta Walter Maxey, znany z szerzenia pasji chowu rasowych myszy, nabył swoje pierwsze osobniki. W 1895 roku pomógł tworzyć Brytyjski National Mouse Club. Stowarzyszenie to określiło standardy odmian myszy oraz zasady wystaw. Pierwszą wystawę zorganizowano w 1895 roku, w Lincoln. Zwycieżczynią została Ursula Dickenson wystawiająca Dutch Even.

Do dziś członkowie National Mouse Club wnieśli ogromny wkład w rozwój hodowli myszy rasowych. Określili oni większość odmian, a także podwyższyli standardy dobierając najlepsze pod względem genetycznym osobniki.

W Stanach Zjednoczonych pierwsze stowarzyszenie powstało około 1950 roku. American Mouse Club ustalił własne standardy oraz rozpoczął wystawy w USA. Po jego rozwiązaniu, w 1978 roku powstał Mouse and Rat Breeders Association (Związek hodowców myszy i szczurów). Do dzisiaj w Ameryce powstało jeszcze kilka klubów zrzeszających hodoców i wielbicieli myszy.

Hodowla myszy rasowych szczególnie dobrze rozwinęła się w Finlandii, gdzie powstało wiele nowych odmian. Znane hodowle prowadzone są też w Niemczech, Szwecji i Holandii.

MYSZY RASOWE W POLSCE

Pierwsze osobniki w Polsce zostały sprzowadzone w 2002 roku z Wielkiej Brytanii i Finlandii. Hodowlę myszy rasowych w Polsce rozpoczął Wojciech Albert Kurkowski, założyciel hodowli Adalbertus. Współtworzył on Klub Miłośników Myszy Rasowych w Polsce - Mice Club Poland, z siedzibą w Łodzi, którego prezesem była Ewa Turkowska. Powstałe na potrzeby stowarzyszenia standardy oparte zostały na fińskich.

Pierwsza wystawa odbyła się 12 stycznia 2003 roku w Łodzi. Do 2005 roku klub zorganizował jeszcze cztery wystawy - dwie w Łodzi i dwie w Warszawie oraz kilka pokazów.

Obecnie w kraju działa Polski Związek Hodowców i Miłośników Myszy Rasowych - Polish Mouse Club, którego prezesem jest Irmina Piotrowska. Klub powstał w czerwcu 2006 roku i do tej pory prężnie się rozwija. Do października 2006 zorganizowane zostały dwa pokazy, dwie wystawy krajowe (w Warszawie i Sopocie) i jedną międzynarodowa podczas Targów Zoologicznych w Warszawie.

Od 2003 roku hodowla myszy rasowych w naszym kraju bardzo się rozwinęła i zyskała wielu zwolenników. W Polsce hoduje się myszy ras krótkowłosych (Shorthair, sh), długowłosych (Longhair, lh), satynowych (Satin) oraz Astrex. Występują one głownie w odmianach black, chocolate, dove, champagne, siamese seal point (ssp), colourpoint beige (cpb), pink eyed white (pew), banded, tan i fox, oraz rzadziej blue, lilac, beige, argente, cinnamon, agouti, sable, fawn, broken i himalayan. Hodowcy wciąż pracują nad ulepszaniem, urozmaicaniem i sprowadzaniem odmian, powstaje też coraz więcej hodowli. Najdłużej działającymi hodowlami w Polsce są Dynamimaus, Bebeltavaro, Amperi, Klan Myszkiewiczów oraz Oblivion.

 

Specjalne podziękowania dla Kasi Rogalskiej (hod. Oblivion)
za objaśnienie wielu spraw!

.

Bibliografia:
www.afrma.org
www.miceclub-poland.org
pzhmmr.xt.pl

  Drukuj Strone