Mysz domowa (Mus musculus)

Mysz domowa, czyli po prostu mysz, jest chyba najczęściej spotykanym przez człowieka ssakiem. Oczywiście poza psem i kotem.

Wcale to jednak nie oznacza, że psów i kotów jest więcej niż myszy. Myszy jednak mają bardzo wiele powodów by przed człowiekiem chować się w przysłowiowych mysich dziurach. Przecież strasznie nie lubimy ich towarzystwa. Trujemy je, łapiemy w pułapki. Nic więc dziwnego, że myszy starają się nam nie pokazywać. Ale choć je tępimy, to bez człowieka mysz nie byłaby myszą domową tylko jakimś mało znanym gryzoniem mieszkającym sobie spokojnie w norkach na stepach i pustyniach Azji i Afryki północnej. Jakieś 10 tys. lat temu, gdy na terenie Bliskiego Wschodu człowiek zajął się rolnictwem i rozpoczął uprawy pierwszych zbóż, przodkowie myszy stwierdzili, że jest to niebywała okazja na zmianę stylu życia. Człowiek, który nie dość, że uprawia i produkuje żywność to jeszcze ją magazynuje. A to oznacza, że jest ona dostępna przez cały rok. To było coś. Na dodatek domostwa człowieka uprawiającego rolę znakomicie się nadawały na drążenie w nich różnych korytarzy i zakładanie mysich gniazd. Mysz przylgnęła do człowieka i wraz nim opanowała całą Europę, Azję i obie Ameryki. Trafiła nawet na najbardziej oddalone wyspy i jedynym miejscem, gdzie jej nie ma jest chyba Antarktyda. Są myszy, które cały czas żyją z człowieka, ale są też takie, które do naszych domostw sprowadzają się tylko na zimę, a kiedy jest ciepło udają się do parków i ogrodów. Zapewne zastanawiacie się, co sprawiło, że mysz tak szybko "zaprzyjaźniła się" z nami. Otóż ten gatunek jest wszystkożerny. Nie pogardzi ziarnem i wyrobami z niego, czyli produktami mlecznymi typu ser, mięsem. Poza tym myszy potrafią się bardzo szybko rozmnażać. Samica może mieć po trwającej około 20 dni ciąży nawet do 20 młodych. Przychodzą one na świat w kulistych gniazdach ze słomy lub drobno pogryzionego papieru lub materiału. Takie gniazdo znajduje się na ogół w dobrze ukrytym miejscu. Młode są dojrzałe już po trzech tygodniach. Na dodatek te zwierzątka świetnie się wspinają, skaczą i choć nie lubią wody to potrafią pływać. To wszystko sprawia, że choć je tępimy to one się wytępić nie dają.

Ta wędrówka z człowiekiem przez lądy i oceany, krzyżowanie się, lub jego brak spowodowały, że mysz domowa myszy nie równa. Oczywiście myszy są do siebie podobne. Jedne są szare, inne ciemne, prawie czarne jeszcze inne białe, ale wszystkie mają długie łyse ogonki i ostre pyszczki. To podobieństwo jest jednak podobieństwem na pierwszy rzut oka. Genetycy wiedzą, że na świecie występuje cała masa różnych podgatunków i odmian jednej i tej samej myszy i zastanawiają się, kiedy z nich wyodrębnią się oddzielne gatunki. To oznacza, że nasza mysz może być zupełnie inna niż ta z Łodzi lub Krakowa nie mówiąc już o myszy angielskiej, niemieckiej lub amerykańskiej.

* Długość ciała około 10 cm, ogona do 9 cm. Waga do 25 g. Ponieważ myszy mają wielu wrogów w naturze, żyją bardzo krótko - około 3 miesięcy. Za to w hodowli mogą dożywać nawet sędziwego wieku 4 lat.

Portal: gazeta.pl
Adam Wajrak 20-02-2003

WRÓĆ