Ciekawe artykuły dotyczące myszek, znalezione przeze mnie w necie. Jeśli wiecie o jakiś ciekawych informacjach na ten temat piszcie do mnie na mail'a lub na forum.

Mysz domowa, artykuł Adama Wajraka - "Mysz domowa, czyli po prostu mysz, jest chyba najczęściej spotykanym przez człowieka ssakiem. Oczywiście poza psem i kotem."

Badylarka, artykuł Adama Wajraka - "Może ją widziałem raz, a może nie widziałem w ogóle. Nie wiem, bo trwało to ułamki sekund. Jakieś maleńkie zwierzątko wspięło się na źdźbło trawy przede mną i równie szybko z niego zeskoczyło. - Czyżbym widział badylarkę? - Pomyślałem."

Mysz czy nie mysz? - "Obserwując reakcje różnych ludzi na widok "myszy" w domu, miejscu pracy czy środowisku naturalnym, zauważyłem jedną prawidłowość - na widok małego stworzenia na czterech łapkach, z dłuższym ogonem, sierścią o różnych odcieniach szarości, zdecydowana większość reaguje podobnie - "Ooo, mysz!" lub "Aaaaa, mysz!""

Myszy i nornice niszczą beskidzkie lasy - "W Beskidach na potęgę usychają młode drzewka, bo ich korzenie obgryzają myszy i nornice. Brakuje natomiast drapieżników, których przysmakiem są gryzonie."

Urodziny najstarszej myszy świata - "Gdyby jej wiek przeliczyć na ludzkie życie, miałaby 136 urodziny."

Myszy i ludzie - "Ryuzo Yanagimachi, którego nazwisko nie było do niedawna szeroko znane poza naukowymi kręgami specjalistów od biologii reprodukcyjnej, zyskał sobie ostatnio sławę dzięki sukcesom w hodowli myszy. Nie są to oczywiście jakieś konwencjonalne myszy, które rozmnażają się zupełnie dobrze także bez pomocy profesora Yanagimachi."

Klonowanie. Myszy - "Kolekcja ssaków wyklonowanych z dorosłej, w pełni wykształconej komórki wzrosła o 22 myszy. Myszki są płci żeńskiej, przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Są zdrowe i płodne. Kilka z nich doczekało się potomstwa i już niebawem zostaną babciami"

Abstrakt - "Sprawdzono, czy osobniki myszy laboratoryjnej, Mus musculus, Linnaeus, 1758, wykazują w warunkach laboratoryjnych przywiązanie do określonych elementów w przestrzeni."

O myszach jesiennie - "Myszy kojarzą się nam z szarymi, małymi stworzonkami, niezwykle "groźnymi" dla kobiet, które to na ich widok dostają spazmów, nadzwyczaj natomiast smakowitymi dla kotów. Tymczasem przysłowiowa "szara myszka" (mysz domowa Mus musculus) jest tylko jednym z wielu gatunków zebranych w rodzinę myszowatych (Muridae)."