DLACZEGO MYSZ

Mysz jest stosunkowo mało popularnym w Polsce zwierzęciem domowym. Może o tym świadczyć choćby mała ilość lektur czy stron internetowych dotyczących jej chowu. Zwierze to znane jest raczej jako szkodnik, pokarm węży i innych zwierząt terraryjnych czy przedmiot badań naukowych. Najprawdopodobniej nie zbyt wiele osób się decyduje na takiego zwierzaka przez jego złą sławę, a przede wszystkim - łysy ogon! Podobnie odbierane są też szczurki. Dużo jednak osób po bliższym poznaniu myszowatych przekonuje się, że mają one wiele zalet, których może poszukiwali, a nie znaleźli u innych gatunków zwierząt.

Myszki są przede wszystkim kontaktowymi, przyjaznymi i przyjemnie wyglądającymi gryzoniami. Nie są duże, nie wymagają bardzo dużej przestrzeni. Posiadając towarzystwo swojego gatunku, nie potrzebują aż tak wielkiego zaangażowania człowieka - zwłaszcza, że w ciągu dnia głównie śpią. Tak więc są dobrym towarzyszem dla osób zajętych w ciąg dnia. Przy regularnym sprzątaniu klatki zapach ich moczu samców nie powinnien być problemem. Nie wymagają też dużych nakładów pieniężnych (jedynie w przypadku leczenia dochodzą wydatki). Zachowanie społeczne myszy są bardzo ciekawe, a kontakt z nimi dostarcza wiele przyjemności. Na koniec należy wspomnieć, że myszki są bardzo inteligentne jak na tak małe zwierzątko, do tego jak wiadomo są bliskie ludziom - na poziomie genetycznym.

MYSZ A INNE ZWIERZĘTA

Poniżej przedstawiam kilka porównań do popularnie trzymanych w domach zwierząt - jednak mają one służyć jedynie ukazaniu cech, które mogą być cenione przez potencjalnego przyszłego właściciela, a nie udowadnianiu np. wyższości myszy na innymi gatunkami. Przedstawione zwierzęta mają również swoje plusy, dzięki którym są kochane. Każdy ma swój gust i wymagania do zwierzęcia!

Małe gryzonie są oczywiście dobrym rozwiązaniam dla osoby, która nie może sobie pozwolić z różnych względów na psa czy kota. Np. jeśli rodzina nie toleruje zwierząt swobodnie biegających po domu czy nie ma możliwości wyprowadzenia w ciągu dnia. Utrzymanie myszek jest również z pewnością mniej kosztowne. Mimo wszystko nie wymagają one aż takiej uwagi jak psy, koty oraz fretki.

W stosunku do innych grozni, takich jak szczurki czy koszatniczki, myszki jako mniejsze zwierzątka posiadają ten plus, że nie wymagają tak dużej klatki. (Choć naturalnie im większa tym lepsza!) Nie wymagają też tak dużego kontaktu z człowiekiem jak szczurki, więc są dobrą alternatywą dla wielbiciela szczurów, zbyt zapracowanego aby poświęcić czas tym gryzoniom.

W momencie gdy po drugiej wojnie światowej chomiki zawitały do Polski podbiły serca przyszłych właścicieli i odciągnęły zaiteresowanie od (jak je wtedy nazywano) białych myszy. Obecnie chomik jako malutkie, urocze, puchate zwierzątko jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Zapewne przyczynił się też do tego brak wyżej wspomnianego długiego, łysego ogonka. Chomiczki żywe i zabawne, zachwycają pucołowatymi pyszczkami, jednak i myszki mają plusy, które utrudniają wybór między tymi zwierzakami. Chomiki zdają się trzymać człowieka bardziej na dystans niż oswojone myszki. Myszy też lepiej znoszą swoje towarzystwo, jako zwierzęta z założenia stadne. Myszowate są zwierzętami ostrożnymi i uważnymi. W przeciwieństwie do większości chomików mysz nie będzie maszerować po biurku dalej niż ono sięga, kończąc potem na ziemi zanim właściciel zdąży zareagować.

Zwierzęta akwarystyczne czy terraryjne są chowane przede wszystkim przez osoby pasjonujące się obserwowaniem ich zachowań i zwyczajów. Myszki poza tym oferują właścicielowi dobry kontakt.

Drukuj Strone